Podłogi bambusowe są trwałe i estetyczne oraz niezwykle odporne na ścieranie. Wytrzymałość podłóg bambusowych zdecydowanie przekracza parametry podłóg dębowych. Pomimo że bambus jest rośliną trawiastą, to jego łodygi drewnieją, a dzięki odpowiedniej obróbce uzyskują właściwości duże lepsze niż dąb czy też buk. Deska bambusowa jest odporna na promieniowanie słoneczne oraz wilgoć i zachowuje stabilność wymiarową w różnych warunkach.
Podłoga bambusowa w niczym nie przypomina podłóg z rodzimych gatunków drzew. Różnice można dostrzec już na pierwszy rzut oka – deski bambusowe nie mają słojów. Podłoga ma jednolitą fakturę i słomkową barwę a ciemniejsze ubarwienie uzyskiwane jest poprzez karmelizowanie cukru występującego w łodygach.
Zalety podłóg bambusowych
Podłogi bambusowe doceniane są głównie ze względu na doskonałą twardość, która jednak zależna jest od sposobu łączenia desek. Najtwardsze są deski z bambusa skręcanego, które dorównują jakością najdroższym gatunkom drewna egzotycznego. Natomiast deski klejone horyzontalnie i wertykalnie zdecydowanie przewyższają pod względem twardości deski dębowe.
Podłoga bambusowa nie odkształca się pod wpływem wilgoci, a więc można ją układać w pomieszczeniach typu mokrego, czyli w kuchniach i łazienkach. Deski bambusowe występują w kilku odcieniach, dzięki czemu można je dobrać do stylu aranżacji. Poza tym nie wymagają uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych ani okresowej konserwacji.
Przed montażem deski bambusowe trzeba poddać aklimatyzacji i pozostawić na dwa dni w pomieszczeniu, w którym mają zostać zamontowane, dzięki czemu dostosują się do panujących w nim warunków. Podłogę bambusową można zamontować w systemie pływającym lub na kleju poliuretanowym – w zależności od rodzaju desek. Montaż przebiega zatem równie sprawnie, co w przypadku innych paneli podłogowych.