Panele czy deska – co wybrać na podłogę?

panele

Podczas budowy lub remontu często trzeba podjąć decyzję, jakie rozwiązanie zastosować na podłogach. Większość osób zastanawia się wtedy między panelami, a deskami, dlatego przedstawiamy różnice między nimi.

Podłogi wykonane z desek drewnianych

Podłogi drewniane są droższe od tych pokrytych panelami, ale za to są inwestycją na długie lata. Drewno w odpowiednich warunkach może przetrwać nawet kilka setek lat. Ogromną zaletą desek drewnianych jest uniwersalność, ponieważ sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu, a mimo to nie ulegają krótkotrwałym trendom.

Deski drewniane należy odpowiednio pielęgnować i konserwować, aby wydobyć z niego cały urok i zachować przed uszkodzeniami. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, drewno można poddać renowacji, po której będą wyglądały jak nowe. Dodatkowo, drewno dzięki odpowiedniemu czyszczeniu i upływającemu czasowi nabiera bardziej szlachetnego wyglądu. Podłogi wykonane z drewna bez problemu można montować również w kuchni, ponieważ w takim wypadku pokrywane są zabezpieczająca powłoka ochronną, taką jak olej lub lakier. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć montażu innego rodzaju podłogi i optycznemu dzieleniu i zmniejszeniu przestrzeni. Drewno jest idealnym rozwiązaniem do salonu, sypialni i przedpokoju,  a jeśli zdecydujemy się na twarde drewno, także w miejscach wyjątkowo mocno eksploatowanych.

Podłogi wykonane z paneli laminowanych

Panele laminowane mogą być traktowane jako tańszy zamiennik drewna, ale w niczym nie ujmuje im to dobrego wyglądu. W wielu przypadkach mogą okazać się o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem niż drewniane deski, ponieważ w przeciwieństwie do drewna, panele nie wymagają specjalistycznego czyszczenia i konserwacji. Ogromna zaletą paneli jest możliwość montowania ich na coraz popularniejszym ogrzewaniu podłogowym. Dodatkowo, panele są odporne na wycieranie się, uszkodzenia i zarysowania, a także nie zmieniają koloru nawet po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wyglądem nie mogą konkurować ze szlachetnością drewna, ale za to dostępne są w tak ogromnej ilości kolorów, że z łatwością można dopasować je do każdego wnętrza.

Wybór podłogi jest tematem rozległym, więc warto skontaktować się z nami, pomożemy dobrać rozwiązanie, które będzie cieszyć przez długie lata.