Porównanie betonowej i kamiennej kostki brukowej

kostka brukowa

Kostka brukowa od wielu lat jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do utwardzania nawierzchni wokół domu i wykonywania podjazdów, a także uroczych alejek w ogrodzie. Kostka brukowa jest wytrzymała, łatwa w utrzymaniu czystości a drobne naprawy nie przysparzają problemu. Poza tym z kostki można stworzyć nawierzchnie o wysokiej estetyce i ciekawym efekcie wizualnym. O jakości kostki decyduje materiał, z jakiego została wykonana – na rynku dostępna jest kostka betonowa oraz kamienna.

Kostka betonowa

Betonowa kostka brukowa powstaje z betonu zagęszczanego metodą wibroprasowania z mieszanek o niskiej zawartości wody. Kostka betonowa zabarwiana jest kruszywami lub pigmentami w całym przekroju albo jedynie w warstwie zewnętrznej. Kostka betonowa cechuje się ogromną trwałością i wytrzymałością, a także mrozoodpornością i niską nasiąkliwością. Atrakcyjny wygląd betonowej kostki brukowej idzie w parze ze stosunkowo niską ceną. Poza tym kostka betonowa jest łatwa i szybka w ułożeniu.

Kostka kamienna

Kostki kamienne powstają z naturalnych surowców, dzięki czemu są odporne na ścieranie, kruszenie, odbarwienia i wpływ czynników atmosferycznych. W kategorii kostek kamiennych niezmiennie dominuje granitowa kostka brukowa, charakteryzująca się wręcz nieporównywalną trwałością. Kostka brukowa z kamienia może przetrwać wiele cykli zamarzania i odmarzania bez defektów. W porównaniu do kostki betonowej granit jest jednak droższy i trudniejszy w ułożeniu.

Powierzchnia z kostki granitowej nigdy nie jest idealnie równa zwłaszcza w przypadku kostek łupanych, które idealnie pasują do klasycznych i rustykalnych aranżacji. W przypadku nowoczesnego budownictwa lepiej wybierać kostki cięte. Kostki kamienne dostępne są w różnych kolorach, aczkolwiek ubarwienie nie jest jednolite jak w przypadku kostek betonowych.