Panele winylowe to w ostatnich latach najczęściej wybierany materiał na wykończenie podłogi. I nie ma w tym nic dziwnego – są trwałe, wodoodporne, doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym oraz prezentują się nad wyraz estetycznie. Podłoga winylowa powstaje z polichlorku winylu, czy znanego i powszechnie wykorzystywanego w wielu dziedzinach tworzywa PCV.
Sekretem trwałości i jakości podłóg winylowych jest warstwowa budowa – rdzeń stanowi mocna płyta HDF, a od spodu i z wierzchu podłoga obłożona jest korkiem. Winyl stanowi jedynie warstwę wykańczającą. Dzięki takiej konstrukcji podłoga nie absorbuje wody, jest odporna na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ winyl jest wodoodporny, to można go stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Panele można układać także w łazience, przy czym wówczas zalecany jest montaż na klej. W systemie pływającym woda może przenikać bowiem przez szczeliny.
Zalety podłóg winylowych
Podłoga winylowa w porównaniu do paneli laminowanych jest mniej twarda i znacznie bardziej elastyczna, w związku z czym trudniej jest ją uszkodzić. Panele winylowe gwarantują doskonały komfort akustyczny, ponieważ skutecznie tłumią dźwięki i odgłosy chodzenia. Co ważne, panele winylowe są plamoodporne, ponieważ nie chłoną ani wody, ani zabrudzeń, a więc utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu.
Jak wspomniano wcześniej, panele winylowe doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym, przy czym temperatura posadzki nie może przekroczyć poziomu 27 stopni Celsjusza. Wybierając panele winylowe, warto zwrócić uwagę na klasę użyteczności definiującą odporność na ścieranie. Na użytek domowy wystarczające będą panele w klasie 23 z warstwą ścierną o grubości 0,30 mm.