Jak wybrać drzwi zewnętrzne? – Najważniejsze parametry

otwarte drzwi antywłamaniowe

Drzwi stanowią wizytówkę domu i ich odpowiedni wybór powinien być dobrze przemyślany, tak, by nie tylko zapewniały bezpieczeństwo, ale również nie przepuszczały chłodu czy hałasu. Nie bez znaczenia pozostaje ich wygląd. Jak więc wybrać odpowiednie drzwi zewnętrzne? Przede wszystkim należy postawić na bezpieczeństwo – drzwi powinny stanowić podstawową ochronę domu i być barierą trudną do sforsowania. Dlatego ważne jest, by miały systemy antywłamaniowe w postaci bolców czy wręg antywyważeniowych. Pamiętajmy również o niezawodnych zamkach i wkładkach antywłamaniowych, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Przy wyborze drzwi należy również zwrócić uwagę na przepustowość ciepła – im mniejszy jest współczynnik przenikalności ciepła, tym lepiej (cieplej).

Z czego powinny być  zbudowane drzwi zewnętrzne?

Na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne wykonane z różnego rodzaju materiałów (często ze sobą połączonych) – drewna, stali, czy PCV. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą drzwi stalowe, które są dosyć trwałe, mocne i zazwyczaj atrakcyjne cenowo. Drzwi drewniane to natomiast przyjazny dla środowiska wybór o dobrych parametrach termicznych i akustycznych. Natomiast drzwi PCV są lekkie, łatwe w montażu, dobrze izolują ciepło i nie wymagają okresowych zabiegów impregnacyjnych.

Wygląd ma znaczenie – jak dobrać drzwi do wyglądu domu?

Kolor drzwi oraz ich design powinien być dopasowany do pokrycia dachowego i elewacji lub okien, czy też bram garażowych. Dobrze jest, gdy nawiązują do stylu, w jakim zbudowany i wykończony został budynek. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze rozmiaru drzwi do otworu drzwiowego – jeśli wnęka wynosi 100cm szerokości, to powinniśmy kupić drzwi o szerokości 90cm ze względu na ościeżnicę.